Nu har vi skickat ut april månads nyhetsbrev till alla våra prenumeranter. Är du inte redan prenumerant kan du gratis anmäla dig här på vår hemsida. Klicka bara här och fyll i formuläret.
I detta numret kan du bl.a. läsa om:
Nya Bollen är här!
Nu är den äntligen här. Årets Officiella Gothia Cup boll. Genom vårt samarbete med Umbro tas det varje år fram en ny boll specifikt för Gothia Cup.
Göteborgshjulet
Se Göteborg ur ett helt nytt perspektiv.
Upplev en hisnande rundtur med 360° utsikt.
Scandic blir ny partner till Gothia Cup
Parterna har under många år haft ett mycket gott samarbete kring hotellövernattningar under turneringen.
3 nya klubbar i veckans lag
Du – fotbollsvolontär i Kongo?
Sedan 2004 har 18 fotbollsvolontärer rest till Kongo Brazzaville för att under en period arbeta i det fotbollsprojekt som Svenska Missionskyrkan, Gothia Cup och kyrkan i Kongo bedriver.
En av dem är Simon som snart åker hem til Sverige igen efter en spännande tid bland barn och ungdomar i Kongo.








