
Efter en lång tid av aktivt deltagande i fotbollsvärlden har Ford nu beslutat att ta steget in i Gothia Cups samarbetsfamilj.
- Samarbetet med Gothia Cup är en naturlig länk till det 18 år långa engagemang som Ford haft med UEFA Champions League, säger Anna Müller, VD på Ford Sverige. Nu vill vi också vara med och bidra till ungdomsfotboll och då är Gothia Cup ett självklart val.
Fotbollen ger oerhört många barn och ungdomar möjligheten att ha roligt och röra sig, fortsätter Anna Müller. Men den fyller också en mycket viktig funktion i att forma goda värderingar som sportsmannaskap, samarbete, laganda och det vill vi från Fords sida gärna vara med och bidra till.
Gothia Cup glädjer sig över samarbetet och ser värdet i att sammankopplas med fotbollsveteranen Ford, som varit stolt huvudpartner sedan starten av UEFA Champions League.
- Fotboll, Ford och Gothia Cup känns som en perfekt kombination och samarbetet kommer att ge turneringen ett rejält lyft. Ford är ett starkt varumärke och vi mycket är motiverade att inleda vårt arbete tillsammans, säger Roger Andersson, marknadsansvarig på Gothia Cup.
Marknadsföringen av samarbetet förläggs under såväl turneringsveckan som resterande delar av året och inkluderar bland annat en spännande återförsäljarkampanj landet runt.








