You Tube
My Team
Info

2008

Publicerad: 2009-01-29 Kl: 10:11

För tredje året i rad toppar Göteborg listan över landets främsta idrottskommuner. Det är tidningen Sport & Affärer som gjort rankingen och Göteborg vinner tack vare en långsiktig strategi för evenemang och samarbete med näringslivet. Gothia Cup, dess deltagare och besökare är en stor anledning till utmärkelsen.
Det här känns som året då vi fick tillbaka publiken till Heden! Inte sedan Tauchichi’s glansdagar har det stått packat med åskådare kring planerna som det gjorde i år. Det stora intresset riktades främst mot B16 klassen med många spännande lag från Mexico, Brasilien, Uganda och Zambia. Mest heta var kanske Cruzeiro EC från Brasilien (B16) och Liberty Professionals från Ghana (B18). Rena himmelriket för talangjägare. Och det är något alldeles speciellt när Heden sjuder av liv och rörelse, lite av Gothia Cups adelsmärke.

Hela veckan kunde man följa spänningen i dessa grupper och det bidrog till att vi även på finaldagarna kunde visa upp storpublik. Över 20.000 såg matchen mellan IF Elfsborg och Liberty Professionals i B18 klassen.

Vid årets ledarfest i Scandinavium valdes två nya och trogna medlemmar in i den åtråvärda Gothia Cup Hall of Fame. Det var Csaba Somfai, Kölcsey F. Gimnasium, Ungern och Gerhard Becker, Friesen Hänigsen, Tyskland.

Alan Sherer röstas fram som den bästa fotbollsspelare i Gothia Cup av alla tider. Han finns på plats och berättade om sin karriär och när han själv spelade Gothia Cup.

Invigningen betyder mycket för deltagarna, men 2008 kom den att betyda kanske än mer för två personer. För 15 år sedan träffades den tyska spelaren René den svenska tjejen Anna på Gothia Cup och invigningen. I år, inför 50.000 åskådare eller vittnen, vigdes dom båda till äkta makar. Tänk att det kan vara så tyst på en fullsatt stadion.

FIFA beviljade Gothia Cup att kalla sig ”The World Youth Cup”, något som är viktigt för marknadsföringen och stärker cupens positionering i branschen. Uttrycket är nu registrerat som ett Trade mark för turneringen.

Våra fotbollsskolor i Kongo Brazzaville och Thailand lever i högsta grad vidare. I Kongo har vi nu över 500 barn i åldrarna 9-16 år. Barn från vår skola i Thailand var med och spelade i Gothia Cup med Thamrong Thai FC. Det är så att hjärtat svämmar över när man ser dessa barn vara här från länder där inte allt är självklart. Och Gothia Cup är stolta över den insats som vi gör i dessa båda länder.

Kommentera nyheten



Dela |

Gothia-TV

På plats i Lissabon, Portugal

Gothia träffar Lobatos Foot från Lissabon, Portugal.

Gothia Cup besöker Tjecken

Gothia Cup besöker Motorlet Praha i Tjeckiens huvudstad

Att vara funktionär

Hör när våra funktionärer berättar om hur det är att vara med under Gothia Cup.

Meet The World

Vi besöker några Meet The World-turneringar

Google på Gothia Cup

Doodle 4 Google Gothia Cup 2011

Gothia TV tackar för i år

Vi tackar för i år med några tillbakablickar.

Gothia TV träffar Gothia Generalen

Vi träffar Gothia Cups General Direktör Dennis Andersson.

Gothia TV på Gamla Ullevi

Vi är på Gamla Ullevi och kollar stämningen på finalerna.

Gothia TV åker med vinnarbussen

Vi åker med vinnarbussen.

Gothia TV känner av stämningen på Heden

Även fast finalerna är i full gång på Gamla Ullevi så spelas det massvis av matcher på Heden. Gothia TV är där för att se vad som händer.

Gothia TV på fredagens finaler

Gothia TV är på Gamla Ullevi för att spana in stämningen och spänningen. Vi testar även våra psykiska färdigheter – är vi synska?

Gothia TV: Meet the World

Gothia TV visar runt på Meet the Worlds skola och pratar med några av deltagarna.

Gothia TV besöker Kviberg

Kviberg är Gothia Cups största spelområde och är givetvis en väldigt händelserik plats under veckan. Häng med oss och se vad som händer!

Gothia TV: Kim Källström Trophy

Gothia TV pratar med några av deltagarna i Kim Källström Trophy samt firar med vinnarna!

Gothia TV tar en titt på Tipselit

Tipselit är en särskild klass för B17 där endast inbjudna lag får delta. Här är alla matcher högkvalitativa och Gothia TV var där för att följa en av dem.

© Gothia Cup/BK Häcken - All rights reserved - Site powered by Tripnet