top

 
Vi är redo!
Nu är det endast två veckor kvar och ett år av planering och förberedelser går mot sitt slut. Nu börjar festen när 1.505 lag från 61 nationer anländer till Göteborg. En fest som präglas av kamratskap, gemenskap och glädje. Vi cirka 2.000 funktionärer som jobbar med årets Gothia Cup önskar er varmt välkomna till Gothia World Youth Cup 2009.
  Viasat Fotboll
För första gången kommer du ha möjligheten att kunna följa Gothia Cup via TV. Kanalen Viasat Fotboll kommer att sända live från Heden under onsdag och torsdag samt från finalerna på Gamla Ullevi fredag och lördag. Sändningstiderna kommer att anslås på Gothia Cups hemsida. Sändingarna kommer även finnas att beställas till din via internet på Viasat on demand.


Ni hittar alltid de senaste nyheterna och reportagen på vår hemsida!
Klicka här för att komma till gothiacup.se!

malinm Allsvensk fotboll under Gothia Cup
Organisatörsföreningen bjuder återigen in alla deltagare i Gothia Cup på fotboll i toppklass. På torsdagen under årets Gothia Cup kommer den allsvenska matchen mellan BK Häcken och Hammarby spelas på Ullevi (den stora arenan). Ta med dig hela laget och se spelare som Rami Shaaban, Jonas Henriksson, Domenic Chatto, Paulinho och många fler.

Matchen börjar klockan 20.00.

Alla med Gothia Card går in gratis.



malinm Dubbla discon under Gothia Cup
Det blir allt populärare att besöka ett av världens största disco - Club Gothia - under turneringen. Intresset är så stort att vi i år kommer att erbjuda Club Gothia på två ställen. Dels blir det som vanligt på Svenska Mässan (tisdag-lördag). Det klassiska discot som tar emot cirka 5.000 gäster per kväll. Utöver detta kommer vi också att arrangera Club Gothia Foam. Ett unikt disco som bygger på musik och skum i mängder. Inget för den som inte vill bli blöt med andra ord. Detta disco ligger också i anslutning till Svenska Mässan, kan ta emot 1500 gäster per kväll och arrangeras tisdag-fredag.

Läs mer om Club Gothia på vår hemsida

malinm

Årets E.ON Green Team utsedda!
Nu har årets E.ON Green Team blivit utsedda. De har genom sina betydelsefulla och kreativa lösningar på hur vi som fotbollslag kan förbättar miljön vunnit gratis deltagande i årets Gothia Cup.

Årets segrare är:
Korsnäs IF, Öjeby IF, Boo FF, Huddinge IF, IFK Ystad/Ystads IF och Höllviken.

I årets jury satt förutom personer från Gothia Cup och E.ON även fotbollsprofilerna Malin Moström och Daniel Andersson.

 
malinm Spelprogrammet på nätet
Nu är också det efterfrågade spelprogrammet för 2009 års turnering klart! Ni hittar spelprogrammet på vår hemsida. Titta även under “Spelprogram” och se alla nationer som är anmälda till Gothia Cup 2009.

Gå direkt till spelprogrammet.

Main partner


Selected Partner Official Partners

Eon Tele2 GB Intersport Umbro

Suppliers

Lufthansa Kopparbergs Freeport Newbody
Malaco McDonalds PPT Freeport
Tripnet vg FroorIT Freeport
botten