Anmälningstiden är ute!
Vi är mycket glada över att hälsa de nu 1.602 lagen från 62 nationer som nu är anmälda att delta i årets Gothia Cup.
Ny nation i år är Kongo som med hjälp av sponsorn Ydemer, kan skicka ett B14 lag från Gothia Cup och Missionskyrkans egna fotbollsskola i Brazzaville. Det är ett stort äventyr för killarna som knappt har lämnat sin by förut. Det kommer att bli en upplevelse som blir till saga när dom kommer hem och kan berätta sina äventyr vidare till andra barn i Kongo, säger platsansvarig för fotbollsskolan.
Se anmälda nationer här! |
|
Invigningen – en kväll att minnas
Måndag 13 juli, inför 50.000 åskådare på Nya Ullevi, välkomnas Gothia Cups deltagare med en färgsprakande show. En kväll där förväntningar, skratt och känslor blir ett. Över 500 dansare, kör och starka solister bjuder upp till festen. Agnes Carlsson, som slog igenom när hon vann Idol 2005, kommer att vara en av solisterna.
Endast en klubb får äran att representera sitt land vid den stora inmarschen. Kanske är ni intresserade? Vi vill att ni då presenterar ert land på ett sätt som gör att publiken lätt för tankarna dit. Det kan vara typiska kläder, hattar, färger eller något annat kännetecken. Hör av er senast under maj månad.
Läs mer om invigningen på vår hemsida!
|